Galopem przez Polskę!

Jura Krakowsko-Częstochowska dla koneserów

Wybierając się w podróż poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską, warto posiadać o tym regionie nieco więcej informacji niż te zawarte w tradycyjnych przewodnikach. Przychodzimy więc z pomocą i przedstawiamy kilka faktów na temat Jury. Jeżeli wybieracie się w najbliższym czasie w te rejony, przeczytajcie koniecznie ten artykuł! Udanej lektury! 

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny znany też pod nazwą Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Jest położona w południowej części naszego kraju, jej długość wynosi ponad 80 km i jak sama nazwa wskazuje, rozciąga się między Krakowem i Częstochową.

Teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej niejednokrotnie był w swej historii pokryty morzami. Wykształciły się więc tutaj różnego rodzaju skały, ułożone warstwami. Są też różnej wielkości wzniesienia. Ciekawostką jest fakt, iż region ten znany jest z tego, że znajduje się w nim największa w Polsce liczba jaskiń (niektóre z nich są otwarte dla zwiedzających). Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej swe początki ma bardzo wiele rzek. Są wśród nich np. Warta i Pilica. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż mimo położenia w klimacie umiarkowanym Jura Krakowsko-Częstochowska jest nieco chłodniejszym rejonem niż otaczające ją obszary. Jadąc więc w podróż w te regiony warto zabrać ze sobą dodatkową ciepłą bluzę lub kurtkę. Na pewno się przydadzą! Jura jest miejscem, gdzie możemy spotkać bardzo wiele gatunków roślin i zwierząt, które występują wyłącznie w tym miejscu lub są zagrożone wyginięciem. Warto więc być uważnym i rozglądać się za niezwykłymi okazami.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem niezwykle popularnym wśród miłośników podróży. Jest to więc bardzo rozwinięty region turystyczny, który co roku cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Turyści przyjeżdżają tu właściwie o każdej porze roku, jednak najwięcej jest ich w okresie letnim. Nic więc dziwnego, że będąc na Jurze możemy zobaczyć bardzo wiele hoteli, pensjonatów i gospodarstw [dostępne noclegi Jura], baza ich jest bowiem bardzo rozwinięta. Możemy tu też spotkać na każdym kroku restaurację czy zajazd.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest miejscem, które warto odwiedzić. Nawet jeśli nie zdołamy zobaczyć wszystkich zamków i interesujących miejsc, to warto spędzić tu chociaż jeden z długich weekendów. Miłośnicy przyrody i historii będą na pewno zadowoleni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top