Galopem przez Polskę!

Węgierska Górka – Westerplatte Południa

Czy atak na Westerplatte był pierwszym aktem walki w czasie II wojny światowej? Wielu powie, że to prawda, że tam rozpoczęły się walki. Fani filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową" śmią twierdzić, że początek związany jest z osobą Franka Dolasa. Ale kto wie, że pierwsze godziny obrony przed niemieckim agresorem wiążą się z terenem Węgierskiej Górki i Żywiecczyzny? To na Żywiecczyźnie jeszcze przed ostrzałem Westerplatte doszło do pierwszych działań obronnych Armii Polskiej wobec niemieckiego agresora. To tutaj poległ pierwszy polski żołnierz w kampanii wrześniowej, to tutaj, podobnie jak na północy Westerplatte, broniły się załogi bunkrów w Węgierskiej Górce.

Dziś ten kawał historii jest dostępny dla wszystkich, którzy przybywają w rejon Beskidu Żywieckiego. To właśnie w Węgierskiej Górce funkcjonowała linia schronów bojowych, których załogi 2 września 1939 roku stawiały opór nacierającej armii niemieckiej. Dziś los schronów jest różny, jedne istnieją, a inne stały się fundamentami domów lub zostały zniszczone w okresie powojennym. Nie mniej warto tutaj zostać kilka dni, zarezerwować sobie nocleg [pod hasłem: wolne noclegi Węgierska Górka] i na spokojnie zgłębić to, co pozostało z wrześniowej historii Polski roku 1939.
W każdej miejscowości znajdziemy ślady historii. Przykładem może być niedawno odwiedzona przez nas Ostróda [pod hasłem: Ostróda wypoczynek z historią].

Węgierska Górka zaprasza miłośników historii i militariów, a także tych, którzy interesują się wydarzeniami wojny do jednego ze schronów, pamiętających wydarzenia września 1939 roku. To dla nich otwarty jest schron bojowy noszący nazwę "Wędrowiec". Dziś pełni rolę muzeum, które poświęcone jest budowlom fortyfikacyjnym tamtych czasów [pod hasłem: bunkry w Węgierskiej Górce]. W schronie można zobaczyć wyposażenie, mundury wojskowe, plany ataków i umocnień. Dla jednych "Wędrowiec" będzie jedynie kawałkiem betonu, ale dla wielu to historia Polski, dlatego warto w czasie pobytu w Węgierskiej Górce odwiedzić to wyjątkowe miejsce, wejść do schronu i poczuć choć odrobinę historii tych, którzy oddali swoje życie za Polskę, którzy bronili nienaruszalności granic.

Będąc na południu Polski, w Beskidach, warto odwiedzić "Westerplatte Południa", które otwiera swój schron dla wszystkich, którzy są chętni, aby skonfrontować się z prawdziwą historią. Będąc w Węgierskiej Górce nie można zapomnieć o tym miejscu, gdyż ono przypomina, że tam zawsze była i jest Polska.

Posted in Bez kategorii

2 thoughts on “Węgierska Górka – Westerplatte Południa

  1. @Rupert jako miłośnik militariów mogę powiedzieć, że to niezwykle ciekawe miejsce i jeśli lubisz wojskowe klimaty to ci się tam spoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top